Otvaranje izložbe i predstavljanje projekta OTHER SIDE održani su 24. marta u švajcarskom gradu La Chaux de fonds.

Projekat Other Side je dizajnerski projekat švajcarsko – srpske produkcije, koji traje 3 meseca i održava se u Švajcarskoj. U pitanju je interaktivna izložba postera u kojoj učestvuje 90 dizajnera.

Projekat organizuje dizajnerski kolektiv Cabinet SR:CH koji čine grafički dizajneri Milica Pantelić, Željko Lončar, Coline Jeanneret-Gris, Théophile Glauser i Sébastien Doutaz.

Kolektiv Cabinet SR:CH je osnovan 2012. godine nakon niza zajedničkih projekata u kojima su bili uključeni studenti grafičkog dizajna iz dve visoke škole, Visoke škole primenjenih umetnosti iz Šo de Fona i Visoke škole likovnih i primenjenih umetnosti u Beogradu. Njihovi projekti imaju za cilj unapređenje i promociju kulturne razmene u okviru vizuelnih komunikacija i umetnosti. U ovom projektu su učestvovali naši alumni studenati Igor Đipalo, Stefan Dulović, Olga Jorgačević i Miloš Stanković, Nemanja Obradović i Jovana Bogdanović.

Cilj ovog kolektiva je razmena znanja o dizajnu, sticanje profesionalnog iskustva i kulturna razmena između dve zemlje. Organizujući radionice, izložbe i studijska putovanja, kolektiv ima aktivnu ulogu u edukaciji budućih grafičkih dizajnera. Takođe, omogućuje studentima da upotrebe znanje u realnom okruženju radeći sa studentima iz drugačije kulturne sredine na projektima vizuelne komunikacije i dizajna.

Kolektiv Cabinet SR:CH ima ulogu pokretača koji koristi sve kreativne mogućnosti radeći na projektima gde se kultura i znanje stapaju u dizajn namenjen mladima, lokalnoj zajednici i dizajnerskoj profesiji.

Projekat OTHER SIDE je multikulturalni projekat koji objedinjuje grafičke dizajnere iz regiona kao i švajcarske grafičke dizajnere i umetnike.

Svi zajedno izlažu u prostoru galerije savremene umetnosti Quartier Général: QG u La Šo de Fonu (La Chaux-de-Fonds) u Švajcarskoj, u rodnom mestu arhitekte Le Korbizjea (Le Corbusier) rođenog 1887. godine. Le Korbizje je rođen kao Šarl-Eduar Žanre-Gri (Charles-Édouard Jeanneret-Gris), a od 1920. godine koristi pseudonim Le Corbusier, a jedna od članica kolektiva Cabinet SR:CH, Coline Jeanneret-Gris je i njegova bliska rođaka.

Galerija je smeštena u fantastičnom prostoru nekadašnje klanice – fabrike za obradu mesa. Posteri su štampani obostrano, i tek aktivacijom svetlosti druga strana postera postaje vidljiva-čitljiva. Ovom intervencijom izlazi se iz klasičnog formata postera, daje se mesta za dodatnu dimenziju sadržaja, i na taj način se ulaz u trodimenzionalni prostor. Poster uz pomoć svetlosti postaje plastični umetnički objekat. Intervencija svetlosti i uloga druge strane postera, izmeštaju perspektivu posmatranja kao i značenja-poruke.
Izložba je predstavljena u okviru kulturnog festivala Les Printemps Culturel, i njom je i zvanično otvoren ovogodišnji festival.
U okviru tromesečnog kulturnog programa koji je Kabinet SR:CH organizovao ovim povodom u okviru Other Side projekta u naredna 3 meseca švajcarkoj javnosti biće predstavljen Laserski samit 2017, Kolektiv Luft iz Beograda, i Novo Doba festival francusko srpske produkcije.

Spisak učesnika: Balmer Priscilla, Balmer Thomas, Bauer Alex, Bischof Moana, Blažetić Ivan, Bogdanović Jovana, Bogdanović Miloš, Bonin Valeria, Bontognali Diego, Brégeon Pierrick, Bukvić Jasna, Byrne Jossen Neal, Cachin Giliane, Casado Kevin, Celić Cella Anita, Chabloz Arnaud, Clot Anaëlle, Crameri Carla, Didot Thierry, Đipalo Igor, Dizdarević Admir, Doutaz Sébastien, Đukić Zoran, Dulovic Stefan, Eisenmann Leander, Favre Charlotte, Ferrol Ricardo, Gajic Irena, Glauser Théophile, Habjan Klasja, Hadžijusufović Mirel, Hählen Yvo, Inosanto Nico, Jakob Martin, Jankovic Dunja, Jeanneret-Gris Coline, Jeannet Benoît, Jelena Bando, Jorgačević Olga, Knežević Aleksandra, Kolaric Mario, Kolly Amandine, Kovačević Sonja, Krebs Anaïs, La Macchia Yannis, Labudović Ana, Lang Monika, Lončar Željko, Males Ana, Marković Predrag, Međedović Sandin, Meglić Monika, Meuli Barbara, Milin Marko, Milovac Maša, Obradović Nemanja, Onjin Veljko, Pantelic Milica, Paparelli Nolan, Pavlović Jan, Perroud Samuel, Picard Raphael, Radmanovac Ivana, Radojičić Emilija, Ramović Imelda, Resner Andrea, Rieser Esther, Roueche Denis, Rouzaud Clément, Rusan Klara, Schaub Josh, Schenardi Luca, Schönenberger Mauro, Sekulic Stefan, Simon-Vermot Prune, Skoric Aleksandar, Srdarev Danijel, Stanković Miloš, Stojkovic Sanja, Strajnic Marija, Sumić Vjeko, Sunier Jennifer, Tokic Jovana, Tucakov Sergej, Ummel Damien, Vaucher Mathilde & Patricia Arce, Vikalo Vanja, Voiblet Jason, von Salis Flurin, Xilko Bernharda, Zarkovic Mirko, Zmaić Goran, Zvonimir Haramija.