Otvaranje izložbe: četvrtak, 16. mart 2023. u 19 časova, MUZEJ PRIMENJENE UMETNOSTI, Vuka Karadžića 18

Komesar izložbe: mr Zorica Čobanović prof.s.s., Sonja Vlahović prof.s.s.

Autori postavke:

Scenski prostor izložbe – studenti treće godine OSS Dizajn enterijera:

Nastasja Jovičić, Aleksa Todorović, Hana Nuhanović, Uroš Bojić, Selena Vunjerović

Mentor: mr Zorica Čobanović prof.s.s.

Grafički dizajn studenti treće godine OSS Grafički dizajn – Andrea Tijanić, Ena Knežević, Ana Ognjenović, Stefana Žikić, prva godina MSS Dizajn – modul Brend Dizajn.

Mentor: Sonja Vlahović prof.s.s.

Koordinator izložbe: Milica Cukić, muzejska savetnica MPU

Koncept izlaganja oslanja se na premisu da u dvadeset prvom veku svi prostori u kojima ljudi obitavaju predstavljaju svesno ili nesvesno dizajnirane prostore.

Privatni, virtuelni ili javni, prostor svake individue definisan je različitim afirmativnim i reprezentativnim okvirom.

Prostorno, ovakav sadržajni koncept se oslikava kroz preraspodelu prostora muzejske galerije u četiri naizgled odvojene celine, četiri različita segmenta života čiji se različiti vizuelni identiteti prepliću. Radovi studenata kroz različite predmetne sadržaje komuniciraju sa spoljašnjim svetom jezikom raznovrsnih vizuelnih modela.

Izložba u fokus stavlja dizajn kao integrišući i sveprisutan element različitih prostora i njihovih korisnika. Njegova uloga prevazilazi aspekte likovnosti jer postaje instrument komunikacije i interakcije na nivou svih segmenata života.

Postavka kroz četiri naizgled odvojene celine vodi posmatrača od eksterijernog i javnog ka privatnom i unutrašnjem prostoru koristeći komunikacione vizuelne modele čiji se različiti identiteti prepliću i prožimaju u stalnom kontinuitetu.

Beogradska akademija poslovnih i umetničkih strukovnih studija je naslednik Visoke škole likovnih i primenjenih umetnosti sa tradicijom školovanja u poljima umetnosti i dizajna dugom više od 30 godina. Katedra za dizajn Odseka za umetnost i dizajn BAPUSS ima dva studijska programa na osnovnim studijama – Grafički dizajn i Dizajn enterijera i program Dizajn na master studijama sa dva modula – Brend dizajn i Prostorni dizajn.